Ana Sayfa | Yazarların / Şairlerin Hayatı - Edebi Kişilikleri | Falih Rıfkı Atay’ın Hayatı, Eserleri / Kitapları, Edebi Kişiliği

Falih Rıfkı Atay’ın Hayatı, Eserleri / Kitapları, Edebi Kişiliği
Reklamlar1894′te İstanbul’da doğdu. Darülfünun (İstanbul Üniversitesi) Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. 20 Mart 1971′de İstanbul’da yaşamını yitirdi. 1911′de “Tecelli” dergisinde ilk şiirleri, Servet-i Fünun dergisinde ilk denemeleri yayınlandı. 1913′te Tanin gazetesinin başyazarı oldu. İstanbul mektupları, röportajlar, köşe yazıları yazdı. 1913-1914′te Bahriye ve Dahiliye kalemlerinde çalıştı. 1′inci Dünya Savaşı’nda yedeksubay olarak Suriye’de bulundu. 4′üncü Ordu Komutanı Cemal Paşa’nın özel kaleminde görev yaptı. Cemal Paşa Bahriye Nazırı olunca bakanlıkta çalışmaya başladı. Heybeliada Çarkçı Mektebi’nde Türkçe öğretmenliği yaptı. 1918′de birkaç arkadaşıyla birlikte Akşam gazetesini kurdu. Gazetenin Kurtuluş Savaşı’nı desteklemesi nedeniyle divan-ı harpte yargılanıp tutuklandı.

2′nci İnönü Savaşı’nın kazanılmasından sonra serbest bırakıldı, Anadolu’ya geçti. 1922′den sonra Bolu ve Ankara milletvekili olarak Meclis’e girdi. Atatürk’e yakın kişiler arasında yer aldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yayın organı olan Hakimiyet-i Milliye gazetesinde, ardından Ulus’ta yayınlanan köşe yazılarında, Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyet’e geçişin yarattığı sorunlar üzerinde durdu. Yapılan reformları ve Batılılaşma çalışmalarını savundu.

Gezi yazılarıyla Cumhuriyet döneminin ilk örneklerini verdi. 1950′de Demokrat Parti iktidarından sonra 1952′de İstanbul’da “Dünya” gazetesini kurdu. Yaşamının sonuna kadar bu gazetede başyazılar ve röportajlar yazdı.

Eserleri

Fıkra:

Niçin Kurtulmamak (1953)

Çile (1955)

İnanç (1965)

Kurtuluş (1966)

Pazar Konuşmaları (1966)

Bayrak (1970)

Anı:

Atatürk’ün Bana Anlattıkları (1955)

Çankaya (1961)

Atatürk Ne İdi (1968)

Gezi:

Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya (1930)

Denizaşırı (1931)

Yeni Rusya (1931)

Moskova-Roma (1932)

Bizim Akdeniz (1934)

Taymis Kıyıları (1934)

Tuna Kıyıları (1938)

Hind (1944)

Yolcu Defteri (1946)Benzer Yazılar;<=

=>


Bu Sayfada Yazarların / Şairlerin Hayatı - Edebi Kişilikleri kategorisi altında, Falih Rıfkı Atay’ın Hayatı, Eserleri / Kitapları, Edebi Kişiliği yazısı bulunmaktadır. Ulaşmak istediğiniz Falih Rıfkı Atay’ın Hayatı, Eserleri / Kitapları, Edebi Kişiliği değilse sitemizin arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Web Sitemiz Sınavlara hazırlanan arkadaşlara rehberlik etmesi niyetiyle hazırlanmıştır. Amacımız öğrenci ve öğretmenlerimizin hızlı bir şekilde doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak.
Site İçeriğimizin çok geniş olmasından dolayı, her ne kadar dikkat etmek istesekte telif haklarıyla ilgili dikkatimizden kaçan noktalar olabilir. Bu konudaki mesajlarınızı soru-telif-haklari@hotmail.com adresine iletmeniz durumunda en kısa zamanda gereken işlem yapılacaktır. Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. www.sorubankasi.gen.tr Site Yönetimi