Ana Sayfa | 10. Sınıf Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları | Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Dersi 1.Dönem 3.Yazılı Sınav Soru ve Cevapları

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Dersi 1.Dönem 3.Yazılı Sınav Soru ve Cevapları
Reklamlar1) Yazıcı çeşitlerini yazarak, lazer yazıcıların çalışma prensibini yazınız. (10p)

2) LCD monitörlerin özellikleri ve çalışma prensipleri hakkında bilgi veriniz. (10p)

3) USB portu nedir? USB 1.1 ve USB 2.0 Çalışma hızlarını yazınız. (10p)

4) BIOS,  POST ve BOOT kavramlarını açıklayınız. (15p)

5) Kesintisiz güç kaynakları hakkında bilgi vererek ne amaçla kullanıldıklarını yazınız. (10p)

6) Aşağıdaki kavramları açıklayınız. (20p)

a) RAM Bellek      b) ROM Bellek            c) Ön (Cache) Bellek               d) Overclock

7) Seri portta ve paralel portta veri iletişimi nasıl gerçekleşir? Açıklayınız. (10p)

8)Çift çekirdekli işlemciler hakkında bilgi veriniz. (10p)

9) Aşağıdaki hata mesajlarını açıklayınız. (5p)

a) Hard Disk(s) Fail           b) CMOS battery failed

CEVAPLAR

1) 3 çeşit yazıcı vardır. Nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli, lazer ve termal yazıcılar.

Lazer yazıcı içerisinde bulunan tambur başka bir silindir tarafından pozitif yükle yüklenir. Tambur üstündeki bazı noktalara lazer ışını gönderilerek belirlenen noktalar (-) eksi yükle yüklenir ki bu noktalar kağıda yazılacak olan verilere ait bilgilerdir.

Lazer yazıcılarda toner kullanılmaktadır. Toner, kurutulmuş toz mürekkep taneciklerine verilen isimdir. Toner tanecikleri (+) pozitif yüklüdür. Tambur, toner kutusu önünde dönerken üzerindeki (-) eksi yükler toner taneciklerini çekerek bunların tambur üzerine yapışmasını sağlar.

Bu arada kağıt yazıcı içerisine alınarak başka bir silindir tarafından (-) negatif yükle yüklenmiştir. Kağıt ile tambur aynı hizaya gelince tambur üzerindeki toner parçacıkları kağıt üzerine yapışır. Bu kağıt yazıcıdan çıkmadan önce ısıtıcı ve baskı silindiri içerisinden geçerek tonerin kağıt üzerinde kalıcı olması sağlanır.

2) LCD monitöre adını veren en büyük özellik, görüntünün elde edilmesinde büyük rol oynayan sıvı kristal yapıdır. Sıvı kristal yapıdaki bir madde ne katı ne de sıvı diyebileceğimiz bir durumda bulunur. Bu nedenle bu duruma sıvı kristal durum denmektedir. Sıvı kristalin bu özelliği sayesinde çok az enerji uygulayarak katı veya sıvı duruma rahatlıkla geçirilebilir. Uygulanacak enerji sıcaklık, elektrik, basınç vs olabilir.

LCD monitörde resim gösterimi işi aynı CRT’de olduğu gibi tarama işlemi ile gerçekleştirilmek-tedir. LCD monitörlerin her bir pikselinde sıvı kristal madde bulunmaktadır. CRT monitörlerde olduğu gibi binlerce pikselden oluşmaktadır. Her pikselde 3 adet renk hücresi (RGB-alt piksel) bulunur. Bu monitörlerin satır ve sütunlarında bulunan piksellerin her biri elektrotlara bağlıdır. Görüntülenecek piksellerin adresi belirlenir, elektrotlar aracılığıyla istenilen renk hücresine elektrik akımı gönderilerek görüntü elde edilir.

3) Dış donanım birimlerinin bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bağlantı biçimidir.

USB 2.0          : 480Mbit/Sn

USB 1.1          : 12Mbit/Sn

4) BIOS: Bilgisayarı açtığımızda çalıştırılan ilk programdır. Bu program, bilgisayar ilk açıldığında donanım birimlerini test eden, işletim sisteminin sabit diskten alınarak RAM bellek üzerinde açılmasını sağlayan ve işletim sisteminin devreye girme süresine kadar sistemi kontrol eden bir yazılımdır.

POST: Bilgisayara ilk defa enerji verildiğinde yapılan test işlemidir. Bu test sırasında BIOS, takılı olan donanımları kontrol eder ve herhangi bir sorunla karşılaştığı zaman bunu kullanıcıya yazılı veya sesli hata mesajı olarak bildirir. Herhangi bir hata yoksa BIOS, işletim sistemini yükler.

BOOT (Başlatma): Bilgisayarın, açıldığında bir dizi sıradan kontrolleri yapıp bilgisayarın açılabil-mesi için gerekli olan sistem dosyalarını yükleyerek işletim sistemini devreye sokma işlemidir.

5) Kesintisiz güç kaynakları, elektriksel güç kaynağı ile bilgisayar sistemi arasında bulunan ve bu sistemin dahilindeki bileşenleri elektrik akımındaki anormalliklerden ya da iniş çıkışlardan koruyan bir donanımdır.

KGK’ları, bilgisayar sistemini besleyen akımın voltajdaki düşme ya da bir elektrik kesintisi sonucu azalması ya da tükenmesi halinde sisteme belli bir süre yedek güç sağlarlar. Bunun yanı sıra, elektrik akımında kısa süreli ve hafif ya da uzun süreli ve yüksek artışlar şeklinde gözlenen dalgalanmalar sırasında yine UPS’ler devreye girer ve bu dalgalanmaları sabitleyerek kendisine bağlı bilgisayar sistemine bu dalgalanmalardan zarar görmesini engellerler.

6) RAM Bellek: Bilgisayarın ana belleğidir. Bilgisayar açıldıktan kapanıncaya kadar geçen süre içinde işletim sistemi ve diğer tüm programlar sabit diskten alınarak RAM bellek üzerinde tutulur. Veriler, elektrik enerjisi olduğu sürece RAM’de tutulur, enerji kesilince üzerindeki tüm veriler silinir

ROM Bellek: Bilgisayar ilk açılırken gerekli kontrol testlerini yapan ve işletim sisteminin RAM bellek üzerine yüklenmesini sağlayan BIOS’u üzerinde saklayan bellek birimidir. Elektrik enerjisi kesilince ROM bellekte bulunan veriler silinmez, kalıcıdır.

Ön (Cache) Bellek: CPU içinde bulunan ve çalışmakta olan programa ait komutların, verilerin geçici olarak saklandığı yüksek hızlı hafızalardır.

Overclock (hız aşımı) : Hız aşımı, işlemcinin üreticinin etikette belirlediği hız değerinden yüksek değerlerde çalıştırılması işlemidir. Bu işlem işlemcinin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir ancak çabuk ısınması ve buna bağlı olarak ömrünün kısalmasına sebep olmaktadır.

7) Seri Portta bilgi transferi giden bilgi için tek hat aynı şekilde gelen bilgi için de tek hat üzerinden yapılmaktadır. Seri port haberleşmesi teker teker 1 ve 0 (var/yok) bilgilerinin iletilmesiyle gerçekleşir. Bilgi paketleri başlangıç ve bitiş bitleriyle işaretlenerek birbirinin ardı sıra gelen sinyallerle gönderilir.

Paralel portta bilgi 8 bitlik data hattı üzerinden yapılmaktadır. Seri haberleşmenin aksine paralel haberleşmede iletilmek istenen 8 bitlik veri aynı anda iletilebilmektedir.

8) Çift çekirdekli işlemci tek bir fiziksel işlemci içinde aynı frekansta çalışan iki tam yürütme/çalıştırma biriminden (çekirdek) oluşur. Her iki çekirdek de aynı paketi, aynı çipset ve belleği kullanır. İki çekirdeğin olması, aynı anda çoklu uygulama çalıştırma olanağı sağlar.

9) Hard Disk(s) Fail: Sistemde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmiş disk ayarları birbirini tutmuyor demektir.

CMOS battery failed: BIOS pili bitmiş veya bitmek üzere demektir.Benzer Yazılar;<=

=>


Bu Sayfada 10. Sınıf Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları kategorisi altında, Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Dersi 1.Dönem 3.Yazılı Sınav Soru ve Cevapları yazısı bulunmaktadır. Ulaşmak istediğiniz Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Dersi 1.Dönem 3.Yazılı Sınav Soru ve Cevapları değilse sitemizin arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Web Sitemiz Sınavlara hazırlanan arkadaşlara rehberlik etmesi niyetiyle hazırlanmıştır. Amacımız öğrenci ve öğretmenlerimizin hızlı bir şekilde doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak.
Site İçeriğimizin çok geniş olmasından dolayı, her ne kadar dikkat etmek istesekte telif haklarıyla ilgili dikkatimizden kaçan noktalar olabilir. Bu konudaki mesajlarınızı soru-telif-haklari@hotmail.com adresine iletmeniz durumunda en kısa zamanda gereken işlem yapılacaktır. Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. www.sorubankasi.gen.tr Site Yönetimi