Ana Sayfa | Ales Soru Bankası | ALES ADIM ADIM BAŞVURU – Ales Başvuru Nasıl yapılır?

ALES ADIM ADIM BAŞVURU – Ales Başvuru Nasıl yapılır?
ReklamlarDaha önce 2 yıl olan ALES sınavının geçerlilik süresi 3 yıl olarak uzatılmıştır.  Sınav geçerlilik süresinin uzatılmasından daha önceki bir tarihte sınava girmiş olanların sınav sonuçlarının geçerlilik süresi de 3 yıl olarak değişmiştir.

Eğer yüksek lisans başvurusu yapmayı düşündüğünüz tarihte, daha önceki dönemlerde girmiş olduğunuz ALES sınavının üzerinden 3 yıldan daha fazla zaman geçmiş olmuyorsa mevcut sınav sonucunuzla başvurunuzu yapabilirsiniz.

ALES sınavı ÖSYM tarafından uygulanmaktadır.  ÖSYM ALES sınavına geçmiş yıllarda girmiş olanlara kolaylık sağlayarak internetten başvuru yapma olanağı sağlıyor.  Aşağıda geçmiş dönemlerde ALES sınavına girmiş olanlar ve ALES sınavına ilk defa girecek olanlar için yapılması gerekenler adım adım anlatılmıştır.

Önceki Yıl ALES Sınavına Girdiniz mi?

EVET;

 1. Daha önce ÖSYM’den Şifre almamışsanız ya da hatırlamıyorsanız ÖSYM’nin internet sayfasındaki “Aday İşlemleri Sisteminden” Şifrenizi alınız. Alacağınız bu şifre daha sonra ÖSYM’ye yapacağınız tüm sınav başvurularında da kullanacağınız tek şifre olacaktır.
 2. İnternette açıklanan listede yer alan ALES Başvuru Merkezlerinden Başvurma Süresi içinde ALES Kılavuzunu ve Aday Bilgi Formunu alınız.
 3. Başvurma süresi içerisinde kılavuzun arka kapağında belirtilen bankalardan(*) birine sınav ücretini yatırınız.
 4. Kılavuzun ekindeki Aday Bilgi Formunu önceden doldurmanız yararınıza olacaktır.
 5. Bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra internet bağlantısı ve yazıcısı olan bir bilgisayarı kullanarak ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden ilgili alana girdikten sonra T.C. Kimlik / Y.U. Numaranız ile şifrenizi giriniz; mevcut bilgilerinizi kontrol ediniz.
 6. Kimlik bilgileriniz dışında istediğiniz alanları güncelleyiniz, eksik bilgilerinizi giriniz.
 7. Başvuru İşlemini Tamamla butonuna basınız ve “Başvurunuz Sistem Tarafından BaşarıylaTamamlanmıştır” iletisini bekleyiniz. Bu iletiyi gördüğünüzde Aday Bilgilerim bağlantısından Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinizin dökümünü alınız ve bu belgeyi saklayınız.

Başvuru İşleminiz Tamamlanmıştır.

HAYIR;

 1. T.C. Uyruklu değilseniz ve daha önce ÖSYM’den Y.U. Numarası almamışsanız; ÖSYM’nin internet sayfasındaki “Aday İşlemleri Sisteminden” Y.U. Numaranızı alınız. Alacağınız bu numara daha sonra ÖSYM’ye yapacağınız tüm sınav başvurularında kullanacağınız tek numara olacaktır.
 2. www.osym.gov.tr adresinde açıklanan listede yer alan ALES Başvuru Merkezlerinden Başvurma Süresi içinde ALES Kılavuzunu ve Aday Bilgi Formunu alınız ve başvuru için randevu verilmesini isteyiniz.
 3. Başvurma süresi içerisinde kılavuzda belirtilen bankalardan(*) birine sınav ücretini yatırınız.
 4. Kılavuzun ekindeki Aday Bilgi Formunu doldurunuz.
 5. Doldurduğunuz Aday Bilgi Formu ve nüfus cüzdanı veya fotoğraflı-onaylı bir özel kimlik belgesi ile birlikte randevu aldığınız gün ve saatte randevu aldığınız başvuru merkezine gidiniz. Başvuru hizmeti ücretini ödeyiniz.
 6. Bilgilerinizin, başvuru merkezi görevlisi tarafından elektronik ortama girişini izleyiniz, kurallara uygun fotoğrafınızı çektiriniz ve görevlinin size vereceği Aday Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünden bilgilerinizi kontrol edip onaylayınız. Sizin ve görevlinin imzaladığı bu belgeyi saklayınız.

Başvuru İşleminiz Tamamlanmıştır.

* Sınav Ücretinin Yatırılabileceği Bankalar: Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve Garanti Bankası.Benzer Yazılar;<=

=>


Bu Sayfada Ales Soru Bankası kategorisi altında, ALES ADIM ADIM BAŞVURU – Ales Başvuru Nasıl yapılır? yazısı bulunmaktadır. Ulaşmak istediğiniz ALES ADIM ADIM BAŞVURU – Ales Başvuru Nasıl yapılır? değilse sitemizin arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Web Sitemiz Sınavlara hazırlanan arkadaşlara rehberlik etmesi niyetiyle hazırlanmıştır. Amacımız öğrenci ve öğretmenlerimizin hızlı bir şekilde doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak.
Site İçeriğimizin çok geniş olmasından dolayı, her ne kadar dikkat etmek istesekte telif haklarıyla ilgili dikkatimizden kaçan noktalar olabilir. Bu konudaki mesajlarınızı soru-telif-haklari@hotmail.com adresine iletmeniz durumunda en kısa zamanda gereken işlem yapılacaktır. Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. www.sorubankasi.gen.tr Site Yönetimi